### Aptitude Problems on Areas

**Important Facts and Formulae: **

#### Click here for Latest Sample Papers & Formulas

**Results On Triangle**

1.Sum of the angles of a triangle is 180 degrees.

2.The sum of any two sides of a triangle is greater than third side.

3.Pythagoras Theorem:

In a right angled triangle (Hypotenuse)2 = (Base)2 +(Height)2

4.The line joining the mid point of a side of a triangle to the opposite vertex is called the MEDIAN.

5.The point where the three medians of a triangle meet, is called CENTROID. The centroid divides each of the medians in the ratio 2:1

6.In an isosceles triangle, the altitude from the vertex bisects the base

7.The median of a triangle divides it into two triangles of the same area.

8.The area of the triangle formed by joining the mid points of the sides of a given triangle is one-fourth of the area of the given triangle.

**Results On Quadrilaterals**

1.The diagonals of a Parallelogram bisect each other.

2.Each diagonal of a Parallelogram divides it into two triangles of the same area.

3.The diagonals of a Rectangle are equal and bisect each other

4.The diagonals of a Square are equal and bisect each other at right angles.

5.The diagonals of a Rhombus are unequal and bisect each other at right angles.

6.A Parallelogram and a Rectangle on the same base and between the same parallels are equal in area.

7.Of all he parallelogram of given sides the parallelogram which is a rectangle has the greatest area.

**Formulae**

1.Area of a RECTANGLE = length * breadth

Length = (Area/Breadth) and Breadth = (Area/Length)

2.Perimeter of a RECTANGLE = 2(Length + Breadth)

3.Area of a SQUARE = (side)2 = Â½ ( Diagonal)2

4.Area of four walls of a room = 2(length + breadth) * height

5.Area of a TRIANGLE = Â½ * base * height

6.Area of a TRIANGLE = âˆš[s * (s-a) * (s-b) * (s-c)],

where a,b,c are the sides of the triangle and s = 1/2(a+b+c)

7.Area of EQUILATERAL TRIANGLE = âˆš(3/4)* (side)2

8.Radius of in circle of an EQUILATERAL TRIANGLE of

side a = r / 2âˆš3

9.Radius of circumcircle of an EQUILATERAL TRIANGLE

of side a = r / âˆš3

10.Radius of incircle of a triangle of area âˆ† and

semi perimeter S = âˆ† / s

11.Area of a PARALLELOGRAM = (base * height)

12.Area of RHOMBUS = 1/2 (product of diagonals)

13.Area of TRAPEZIUM =

=1/2 * (sum of parallel sides)* (distance between them)

14.Area of a CIRCLE = ï›‡ r2 where r is the radius

15.Circumference of a CIRCLE = 2ï›‡r

16.Length of an arc = 2 ï›‡rÃ¸ / 360, where Ã¸ is central angle

17.Area of a SECTOR = Â½ (arc * r) = ï›‡r2Ã¸ / 360

18.Area of a SEMICIRCLE = ï›‡r2 / 2

19.Circumference of a SEMICIRCLE = ï›‡r

**Simple Problems**

**1.One side of a rectangular field is 15m and one of its diagonal is 17m. Find the area of field?**

Sol: Other side = âˆš[(17*17) â€“ (15*15)] = âˆš(289-225) = 8m

Area = 15 * 8 =120 sq. m

**2.A lawn is in the form of a rectangle having its sides in the ratio 2:3 The area of the lawn is 1/6 hectares. Find the length and breadth of the lawn.**

Sol: Let length = 2x meters and breadth = 3x mt

Now area = (1/6 * 1000)sq m = 5000/3 sq m

2x * 3x = 5000/3 =>x * x =2500 / 9

x = 50/3

Length = 2x = 100/3 m and breadth = 3x = 3*(50/3) = 50m

**3.Find the cost of carpeting a room 13m long and 9m broad with a carpet 75cm wide at the rate of Rs 12.40 per sq meter**

Sol: Area of the carpet = Area of the room = 13* 9 =117 sq m

length of the carpet = (Area/width) = 117 * (4/3) = 156 m

Cost of carpeting = Rs (156 * 12.40) = Rs 1934.40

4.The length of a rectangle is twice its breadth if its length is decreased by 5cm and breadth is increased by 5cm, the area of the rectangle is increased by 75 sq cm. Find the length of the rectangle.

Sol: Let length = 2x and breadth = x then

(2x-5) (x+5) â€“ (2x*x)=75

5x-25 = 75 => x=20

Length of the rectangle = 40 cm

**5.In measuring the sides of a rectangle, one side is taken 5% in excess and the other 4% in deficit. Find the error percent in the area, calculate from the those measurements.**

Sol: Let x and y be the sides of the rectangle then

Correct area = (105/100 * x) * (96 / 100 *y)

=(504/500 xy) â€“ xy = 4/500 xy

Error% = 4/500 xy*(1/xy)*100 % = 4/5% = 0.8%

6.A room is half as long again as it is broad. The cost of carpeting the room at Rs 5 per sq m is Rs 2.70 and the cost of papering the four walls at Rs 10 per sq m is Rs 1720. If a door and 2 windows occupy 8 sq cm. Find the dimensions of the room?

Sol: Let breadth=x mt ,length= 3x/2 mt and height=h mt

Area of the floor = (total cost of carpeting /rate)

= 270/5 sq m = 54 sq m

x * 3x/2=54 => x*x= 54*(2/3)=36 => x = 6m

so breadth = 6m and length=3/2*6 = 9m

now papered area = 1720 /10 = 172 sq m

Area of one door and 2 windows =8 sq m

Total area of 4 walls = 172+8 = 180 sq m

2(9+6)*h = 180 => h=180/30 = 6m

**7.The altitude drawn to the base of an isosceles triangle is 8cm and the perimeter is 32cm. Find the area of the triangle?**

Sol: Let ABC be the isosceles triangle, the AD be the altitude

let AB = AC=x then BC= 32-2x

Since in an isoceles triange the altitude bisects the base so

BD=DC=16-x

in âˆ†ADC,(AC) 2 = (AD) 2 + (DC) 2

x*x=(8*8) + (16-x)*(16-x)

32x =320 => x = 10

BC = 32-2x = 32-20 = 12 cm

Hence, required area = Â½ * BC * AD

= Â½ * 12 * 10 = 60 sq cm

**8.If each side of a square is increased by 25%, find the percentage change in its area?**

Sol: Let each side of the square be a , then area = a * a

New side = 125a / 100 = 5a / 4

New area =(5a * 5a)/(4*4) = (25aÂ²/16) â€“ aÂ²

= 9aÂ²/16

Increase %= 9aÂ²/16 * 1/aÂ² * 100%

= 56.25%

**9.Find the area of a Rhombus one side of which measures 20cm and one diagonal 24cm.**

Sol: Let other diagonal = 2x cm

Since diagonals of a rhombus bisect each other at right angles, we have

20Â² = 12Â² + xÂ² => x = âˆš[20Â² -12Â²]= âˆš256 = 16cm

so the diagonal = 32 cm

Area of rhombus = Â½ * product of diagonals

= Â½ * 24 * 32

= 384 sq cm

**10. The area of a circular field is 13.86 hectares. Find the cost of fencing it at the rate of Rs. 4.40 per meter.**

Sol: Area = 13.86 * 10000 sq m = 138600 sq m

ï›‡rÂ²= 138600 => rÂ² = 138600 * 7/22 => 210 m

circumference = 2ï›‡r = 2 * 22/7 * 210m = 1320 m

cost of fencing = Rs 1320 * 4.40 = Rs. 5808

Top

**Medium Problems:**

**11.Find the ratio of the areas of the incircle and circumcircle of a square?**

Sol: Let the side of the square be x, then its diagonal = âˆš2 x

Radius of incircle = x/2 and

Radius of circumcircle =âˆš2 x /2 = x/âˆš2

Required ratio = ï›‡xÂ²/4 : ï›‡xÂ²/2 = Â¼ : Â½ = 1:2

**12.If the radius of a circle is decreased by 50% , find the percentage decrease in its area.**

Sol: Let original radius = r and new radius = 50/100 r = r/2

Original area = ï›‡rÂ² and new area = ï›‡(r/2)Â²

Decrease in area = 3 ï›‡rÂ²/4 * 1/ ï›‡rÂ² * 100 = 75%

13.Two concentric circles form a ring. The inner and outer circumference of the ring are 352/7 m and 528/7m respectively. Find the width of the ring.

Sol: Let the inner and outer radii be r and R meters

then, 2ï›‡r = 352/7 => r = 352/7 * 7/22 * Â½ = 8m

2ï›‡R = 528/7 => R= 528/7 * 7/22 * Â½ = 12m

Width of the ring = R-r = 12-8 = 4m

14.If the diagonal of a rectangle is 17cm long and its perimeter is 46 cm. Find the area of the rectangle.

Sol: Let length = x and breadth = y then

2(x+y) = 46 => x+y = 23

xÂ²+yÂ² = 17Â² = 289

Now (x+y)Â² = 23Â² =>xÂ²+yÂ²+2xy= 529

289+ 2xy = 529 => xy = 120

Area =xy=120 sq. cm

15.A rectangular grassy plot 110m by 65cm has a gravel path .5cm wide all round it on the inside. Find the cost of gravelling the path at 80 paise per sq.mt

Sol: Area of theplot = 110 * 65 = 7150 sq m

Area of the plot excluding the path = (110-5)* (65-5) = 6300 sq m

Area of the path = 7150- 6300 =850 sq m

Cost of gravelling the path = 850 * 80/100 = 680 Rs

**16. The perimeters of ttwo squares are 40cm and 32 cm. Find the perimeter of a third square whose area is equal to the difference of the areas of the two squares.**

Sol: Side of first square = 40/4 =10cm

Side of second square = 32/4 = 8cm

Area of third squre = 10Â² â€“ 8Â² = 36 sq cm

Side of third square = âˆš36 = 6 cm

Required perimeter = 6*4 = 24cm

17. A room 5m 44cm long and 3m 74cm broad is to be paved with square tiles. Find the least number of squre tiles required to cover the floor.

Sol: Area of the room = 544 * 374 sq cm

Size of largest square tile = H.C.F of 544cm and 374cm= 34cm

Area of 1 tile = 34*34 sq cm

No. of tiles required = (544*374) / (34 * 34) = 176

**18. The diagonals of two squares are in the ratio of 2:5. Find the ratio of their areas. **

Sol: let the diagonals of the squares be 2x and 5x respectively ratio of their areas = Â½ * (2x)Â² : Â½*(5x)Â² = 4:25

**19.If each side of a square is increased by 25%. Find the percentage change in its area.
**

Sol: Let each side of the square be a then area = a Â²

new side = 125a/100 = 5a/4

new area = (5a/4)Â² = 25/16 aÂ²

increase in area = (25/16)aÂ² – aÂ² = (9/16)aÂ²

increase % = (9/16)aÂ² * (1/aÂ²) * 100 = 56.25%

20.The base of triangular field os three times its altitude. If the cost of cultivating the field at Rs. 24.68 per hectare be Rs. 333.18. Find its base and height.

Sol:

Area of the field = total cost/ rate = 333.18 /24.68 = 13.5 hectares

=> = 13.5 * 10000 = 135000 sq m

Let the altitude = x mt and base = 3x mt

Then Â½ *3x * x = 135000 => xÂ² = 90000 => x = 300

Base= 900m and altitude = 300m

**21.In two triangles the ratio of the areas is 4:3 and the ratio of their heights is 3:4. Find the ratio of their bases?**

Sol:

Let the bases of the two triangles be x &y and their heights

be 3h and 4h respectively.

(1/2*x*3h)/(1/2*y*4h) =4/3 => x/y = 4/3 *4/3 = 16/9

**22.Find the length of a rope by which a cow must be tethered in order that it may be able to graze an area of 9856 sq meters.**

Sol:

Clearly the cow will graze a circular field of area 9856 sq m and Radius equal to the length of the rope.

Let the length of the rope be r mts

then ï›‡rÂ²=9856 => rÂ²=9856*7/22 = 3136 => r=56m

23.The diameter of the driving wheel of a bus is 140cm. How many revolutions per minute must the wheel make inorder to keep a speed of 66 kmph?

Sol: Distance to be covered in 1min = (66*1000)/60 m =1100m

Diameter = 140cm => radius = r =0.7m

Circumference of the wheel = 2*22/7*0.7 = 4.4m

No of revolutions per minute = 1100/4.4 = 250

**24.The inner circumference of a circular race track, 14m wide is 440m. Find the radius of the outer circle.**

Sol: Let inner radius be r meters.

Then 2ï›‡r =440 => r=440*7/22*1/2 = 70m

Radius of outer circle = 70+4 =84m

**25.A sector of 120 degrees, cut out from a circle, has an area of 66/7 sq cm. Find the radius of the circle.**

Sol: Let the radius of the circle be r cm. Then

ï›‡rÂ²Ã¸/360 =66/7=> 22/7*rÂ²*120/360 = 66/7 =>rÂ² = 66/7 *7/22*3 =9 radius = 3cm

26.The length of the room is 5.5m and width is 3.75m. Find the cost of paving the floor by slabs at the rate of Rs.800 per sq meter.

Sol: l=5.5m w=3.75m

Area of the floor = 5.5 * 3.75 = 20.625 sq m

Cost of paving = 800 *20.625 =Rs. 16500

**27.A rectangular plot measuring 90 meters by 50 meters is to be enclosed by wire fencing. If the poles of the fence are kept 5 meters apart. How many poles will be needed?**

Sol: perimeter of the plot = 2(90+50) = 280m

No of poles =280/5 =56m

**28.The length of a rectangular plot is 20 meters more than its breadth. If the cost of fencing the plot @ 26.50 per meter is Rs. 5300. What is the length of the plot in meter?**

Sol: Let breadth =x then length = x+20

perimeter = 5300/26.50 =200m

2(x+20+x) =200 => 4x+40 =200

x = 40 and length = 40+20 = 60m

**29.A rectangular field is to be fenced on three sides leaving a side of 20 feet uncovered. If the area of the field is 680 sq feet, how many feet of fencing will be required?**

Sol: l=20feet and l*b=680 => b= 680/20 = 34feet

length of fencing = l+2b = 20+68 =88 feet

30.A rectangular paper when folded into two congruent parts had a perimeter of 34cm for each part folded along one set of sides and the same is 38cm. When folded along the other set of sides. What is the area of the paper?

Sol: When folded along the breadth

we have 2(l/2 +b) = 34 or l+2b = 34………..(1)

when folded along the length, we have 2(l+b/2)=38 or 2l+b =38…..(2)

From 1 &2 we get l=14 and b=10

Area of the paper = 14*10 = 140 sq cm

**31.A took 15 seconds to cross a rectangular field diagonally walking at the rate of 52 m/min and B took the same time to cross the same field along its sides walking at the rate of 68m/min. The area of the field is?**

Sol: Length of the diagonal = 52*15/60 =13m

Sum of length and breadth = 68*15/60 = 17m

âˆš(lÂ²+bÂ²)=13 or l+b = 17

Area =lb = Â½ (2lb) = Â½[(l+b)Â² â€“ (lÂ²+bÂ²)] = Â½[17Â² -169]

=1/2*120 = 60 sq meter

**32 . A rectangular lawn 55m by 35m has two roads each 4m wide running in the middle of it. One parallel to the length and the other parallel to breadth. The cost of graveling the roads at 75 paise per sq meter is**

Sol: Area of cross roads = 55*4 +35*4-4*4 = 344sq m

Cost of graveling = 344 *75/100 =Rs. 258

**33.The cost of fencing a square field @ Rs. 20 per metre is Rs.10.080. How much will it cost to lay a three meter wide pavement along the fencing inside the field @ Rs. 50 per sq m **

Sol: perimeter = total cost / cost per m = 10080 /20 = 504m

Side of the square = 504/4 = 126m

Breadth of the pavement = 3m

Side of inner square = 126-6 = 120m

Area of the pavement = (126*126)-(120*120)=246â€*6 sq m

Cost of pavement = 246*6*50 = Rs. 73800

**34.Amanwalked diagonally across a square plot. Approximately what was the percent saved by not walking along the edges?**

Sol: let the side of the square be x meters

Length of two sides = 2x meters

Diagonal = âˆš2 x = 1.414x m

Saving on 2x meters = .59x m

Saving % = 0.59x /2x *100% = 30% (approx)

**36.A man walking at the speed of 4 kmph crosses a square field diagonally in 3 meters.The area of the field is **

Sol: speed of the man = 4*5/18 m/sec = 10/9 m/sec

Time taken = 3*60 sec = 180 sec

Length of diagonal = speed * time = 10/9 * 180 = 200m

Area of the field = Â½ *(dioagonal)Â²= Â½ * 200*200 sq m = 20000sq m

**37.A square and rectangle have equal areas. If their perimeters are p and q respectively. Then **

Sol: A square and a rectangle with equal areas will satisfy the relation p < q
**38.If the perimeters of a square and a rectangle are the same, then the area a & b enclosed by them would satisfy the condition:**

Sol: Take a square of side 4cm and a rectangle having l=6cm and b=2cm

Then perimeter of square = perimeter of rectangle

Area of square = 16 sq cm

Area of rectangle = 12 sq cm

Hence a > b

39.An error of 2% in excess is made while measuring the side of a square. The percentage of error in the calculated area of the square is

Sol: 100cm is read as 102 cm

a = 100*100 sq cm and b = 102 *102 sq cm

then a-b = 404 sq cm

Percentage error = 404/(100*100) = 4.04%

40.A tank is 25m long 12m wide and 6m deep. The cost of plastering

its walls and bottom at 75 paise per sq m is

Sol: area to be plastered = [2(l+b)*h]+(l*b)= 2(25+12)*6 + (25*12)= 744 sq m

Cost of plastering = Rs . 744*75/100 = Rs. 5581

**41.The dimensions of a room are 10m*7m*5m. There are 2 doors and 3 windows in the room. The dimensions of the doors are 1m*3m. One window is of size 2m*1.5m and the other 2 windows are of size 1m*1.5m. The cost of painting the walls at Rs. 3 per sq m is **

Sol: Area of 4 walls = 2(l+b)*h=2(10+7)*5 = 170 sq m

Area of 2 doors and 3 windows = 2(1*3)+(2*1.5)+2(1*1.5) = 12 sq m

Area to be planted = 170 -12 = 158 sq m

Cost of painting = Rs. 158 *3 = Rs. 474

**42.The base of a triangle of 15cm and height is 12cm. The height of another triangle of double the area having the base 20cm is**

Sol: a = Â½ *15*12 = 90 sq cm

b = 2a = 2 * 90 = Â½ * 20 *h => h= 18cm

**43.The sides of a triangle are in the ratio of Â½:1/3:1/4. If the perimeter is 52cm, then the length of the smallest side is**

Sol: Ratio of sides = Â½ :1/3 :1/4 = 6:4:3

Perimeter = 52 cm, so sides are 52*6/13 =24cm

52*4/13 = 16cm

52 *3/13 = 12cm

Length of smallest side = 12cm

**44.The height of an equilateral triangle is 10cm. Its area is**

Sol: aÂ² = (a/2)Â² +(10)Â²

aÂ² â€“ aÂ²/4 = 100 =>3aÂ² = 100*4

Area = âˆš3/4 *aÂ² = âˆš3/4*400/3 = 100/âˆš3 sq cm

**45.From a point in the interior of an equilateral triangle, the perpendicular distance of the sides are âˆš3 cm, 2âˆš3cm and 5âˆš3cm. The perimeter of the triangle is**

Sol: Let each side of the triangle be â€˜aâ€™ cm

Then area(AOB) +area(BOC)+area(AOC) = area(ABC)

Â½ * a *âˆš3 +1/2 *a *2âˆš3 +1/2 * a*5âˆš3 = âˆš3/4 a Â²

a/2âˆš3(1+2+5) = âˆš3/4 a Â² => a=16

Perimeter = 3*16 = 48cm

**Complex Problems:**

**1.If the area of a square with side a s equal to the area of a triangle with base a, then the altitude of the triangle is**

Sol: area of a square with side a = a Â² sq units

Area of a triangle with base a = Â½ * a*h sq units

a Â² =1/2 *a *h => h = 2a

Altitude of the triangle is 2a

2.An equilateral triangle is described on the diagonal of a square. What is the ratio of the area of the triangle to that of the square?

Sol: Area of a square = a Â² sq cm

Length of the diagonal = âˆš2a cm

Area of equilateral triangle with side âˆš2a

= âˆš3/4 * (âˆš2a) Â²

Required ratio = âˆš3aÂ² : a Â² = âˆš3 : 2

**3.The ratio of bases of two triangles is x:y and that of their areas is a:b. Then the ratio of their corresponding altitudes will be**

Sol: a/b =(Â½ * x*H) /(1/2 * y * h)

bxH = ayh =>H/h =ay/bx

Hence H:h = ay:bx

**4 .A parallelogram has sides 30m and 14m and one of its diagonals is 40m long. Then its area is **

Sol: let ABCD be the given parallelogram

Area of parallelogram ABCD = 2* (area of triangle ABC)

Now a = 30m, b = 14m and c = 40m

s = Â½(30+14+40) = 42m

Area of triangle ABC = âˆš[ s(s-a)(s-b)(s-c)

= âˆš(42*12*28*2 = 168sq m

Area of parallelogram ABCD = 2 *168 =336 sq m

**5.If a parallelogram with area p, a triangle with area R and a triangle with area T are all constructed on the same base and all have the same altitude, then which of the following statements is false?**

Sol: Let each have base = b and height = h

then p = b*h, R = b*h and T = Â½ * b*h

So P = R, P = 2T and T = Â½ R are all correct statements

**6.If the diagonals of a rhombus are 24cm and 10cm the area and the perimeter of the rhombus are respectively.**

Sol: Area = Â½*diagonal 1 *diagonal 2= Â½ * 24 * 10= 120 sq cm

Â½ * diagonal 1 = Â½ * 24 = 12cm

Â½ * diagonal 2 = Â½ *10 =5 cm

Side of a rhombus = (12) Â² + (5) Â² = 169 => AB = 13cm

**7.If a square and a rhombus stand on the same base, then the ratio of the areas of the square and the rhombus is:**

Sol: A square and a rhombus on the same base are equal in area

8.The area of a field in the shape of a trapezium measures 1440sq m. The perpendicular distance between its parallel sides is 24cm. If the ratio of the sides is 5:3, the length of the longer parallel side is:

Sol: Area of field =1/2 *(5x+3x) *24 = 96x sq m

96x = 1440 => x = 1440 /96 = 15

Hence, the length of longer parallel side = 5x = 75m

**9.The area of a circle of radius 5 is numerically what percent its circumference?**

Sol: Required percentage = ï›‡(5)Â²/(2ï›‡*5) *100 = 250%

10.A man runs round a circular field of radius 50m at the speed of 12m/hr. What is the time taken by the man to take twenty rounds of the field?

Sol: Speed = 12 k/h = 12 * 5/18 = 10/3 m/s

Distance covered = 20 * 2*22/7*50 = 44000/7m

Time taken = distance /speed = 44000/7 * 3/10 = 220/7min

11.A cow s tethered in the middle of a field with a 14feet long rope.If the cow grazes 100 sq feet per day, then approximately what time will be taken by the cow to graze the whole field?

Sol: Area of the field grazed = 22/7 * 14 * 14 = 616 sq feet

**12.A wire can be bent in the form of a circle of radius 56cm.
If it is bent in the form of a square, then its area will be**

Sol: Length of wire = 2ï›‡ r = 2 *22/7 *56 = 352 cm

side of the square = 352/4 = 88cm

area of the square = 88*88 = 7744sq cm

**13.The no of revolutions a wheel of diameter 40cm makes in traveling a distance of 176m is**

Sol:

Distance covered in 1 revolution = 2ï›‡ r = 2 *22/7 *20

= 880/7 cm

Required no of revolutions = 17600 *7/880 = 140

**14.The wheel of a motorcycle 70cm in diameter makes 40 revolutions in every 10sec.What is the speed of motorcycle n km/hr?**

Sol: distance covered in 10sec = 2 *22/7 *35/100 *40 =88m distance covered in 1 sec =88/10m = 8.8m

speed =8.8m/s = 8.8 * 18/5 *k/h = 31.68 k/h

15.Wheels of diameters 7cm and 14cm start rolling simultaneously from x & y which are 1980 cm apart towards each other in opposite directions. Both of them make the same number of revolutions per second. If both of them meet after 10seconds.The speed of the smaller wheel is

Sol: Let each wheel make x revolutions per sec. Then

(2ï›‡ *7/2 *x)+(2ï›‡ * 7*x)*10 = 1980

(22/7 *7 * x) + (2 * 22/7 *7 *x) = 198

66x = 198 => x = 3

distance moved by smaller wheel in 3 revolutions

= 2 *22/7 *7/2 *3 = 66cm

Speed of smaller wheel = 66/3 m/s = 22m/s

16.A circular swimming pool is surrounded by a concrete wall 4ft wide. If the area of the concrete wall surrounding the pool is 11/25 that of the pool, then the radius of the pool is?

Sol: Let the radius of the pool be R ft

radius of the pool including the wall = (R+4)ft

area of the concrete wall = ï›‡ [(R+4)2 – R2 ]

=> = ï›‡[R+4+R][R+4-R]

= 8ï›‡(R+2) sq feet

8ï›‡(R+2) = 11/25 ï›‡ R2 => 11 R2 = 200 (R+2)

Radius of the pool R = 20ft

**17.A semicircular shaped window has diameter of 63cm. Its perimeter equals **

sol: perimeter of window = ï›‡r +2r = [22/7 * 63/2 +63] = 99+63

= 162 cm

18.Three circles of radius 3.5cm are placed in such a way that each circle touches the other two. The area of the portion enclosed by the circles is

Sol:

Required area = (area of an equilateral triangle of side 7 cm)

– (3 * area of sector with Ã˜ = 6o degrees and r = 3.5cm)

= ( âˆš Â¾ * 7 * 7) â€“ (3* 22/7 *3.5 *3.5*60/360 ) sq cm

= 49âˆš3/4 â€“ 11*0.5*3.5 sq cm = 1.967 sq cm

19. Four circular cardboard pieces, each of radius 7cm are placed in such a way that each piece touches two other pieces. The area of the space encosed by the four pieces is

sol: required area = 14*14 â€“ (4 * Â¼ * 22/7 * 7 *7) sq cm

= 196 â€“ 154 = 42 sq cm

** **

###### For Aptitude problems on Simple interest : Click here

### If you have questions, please ask below

**
**

When an error of 1% is made in the length and breadth of rectangle, then what will be the percentage of error in the area of a rectangle?

the cost of carpeting a 6 meter long room is Tk.270.If the width of the room was 0.5 meter less,the cost would be Tk.240.what was the width of the room?

1. If one side of rectangle is 5 m long, nd length of its diagonal is 13 m long. Then what is the area of rectangle?

Question Answer

► MCQ Exam ON : Quantitative Aptitude MCQ

A rectangular field of 60 meters length and 40 meters width is to be surrounded by a road 5 meter wide if the cost of making one meter road is Rs. 500, what would be the cost of making the entire road?